Kiedy przysługuje auto zastępcze?

Czasem na drodze dochodzi do stłuczki lub kolizji, po której nasz samochód nie nadaje się do użytku. Taka sytuacja potrafi wzbudzić dezorientację i wprowadzić w niemiły nastrój. Człowiek nie wie co robić, jak postępować i do kogo skierować się o pomoc. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w większości przypadków w takim momencie przysługuje im auto zastępcze. Jednak jest to możliwe tylko w określonych sytuacjach, z uwzględnieniem konkretnych poczynań. Jako, że obecnie jest to spotykane bardzo często, warto mieć wiedzę na ten temat.

Kiedy można dostać auto zastępcze?

 

Zdarza się tak, że po kolizji auto nie jest już dostępne do użytku, jednak w takim przypadku można skorzystać z możliwości jakie daje OC sprawcy i ubiegać się o auto zastępcze. Zwrot kosztów jest możliwy przede wszystkim w przypadku, gdy poszkodowany nie może korzystać z własnego samochodu w takim samym zakresie jak przed wypadkiem lub gdy korzystanie z auta po wypadku nie spełnia całkowicie potrzeb poszkodowanego. W tych dwóch przypadkach auto zastępcze dostępne jest dzięki OC sprawcy. Jednak aby otrzymać auto zastępcze trzeba najpierw złożyć odpowiedni wniosek, w którym poszkodowany zaznaczy, że samochód jest mu potrzebny do codziennego użytku, czyli przykładowo dojazdu do pracy lub samego jej wykonywania. Składanie wniosku bez uzasadnienia potrzeby auta zastępczego nic nie da i nie pomoże w uzyskaniu go. Warto zaznaczyć, że uzasadnienie musi potwierdzać, iż poszkodowany bez samochodu może ponieść stratę majątkową. Czasem zdarza się tak, że poszkodowany posiada drugi samochód, jednak nie uwzględnia tego w rozmowie z ubezpieczycielem, przez co uzyskanie auta zastępczego jest niemożliwe. Warto także wiedzieć, że auto zastępcze, które poszkodowany może otrzymać musi być w tej samej lub niższej klasie od jego zniszczonego samochodu. Nie oznacza to jednak, że musi mieć ono ten sam limit kilometrów czy też inne, podobne parametry. Żadne inne cechy samochodu nie są brane pod uwagę.

 

Zastępcze auto z wypożyczalni?

 

Auto zastępcze można otrzymać od wielu wypożyczalni samochodowych. Wydawałoby się, że w takim miejscu obowiązuje jedynie wynajem samochodów, jednak coraz więcej firm oferuje możliwość otrzymania auta zastępczego w ich wypożyczalni. Wynajem samochodu nie jest zatem jedyną popularną usługą, z której można skorzystać w tego typu firmie. Obecnie często można spotkać się z używaniem auta zastępczego od wypożyczalni aut, dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi w danej firmie zasadami oraz innymi, przydatnymi informacjami na temat tej usługi.

Comments are closed.