Wypożyczenie samochodu w ramach auta zastępczego

Mało który kierowca zdaje sobie sprawę, że jeśli jego pojazd został uszkodzony podczas kolizji, przysługuje mu na czas naprawy auto zastępcze. Jeszcze do niedawna musiało ono pochodzić od ubezpieczyciela bądź warsztatu, który w ramach rozliczenia szkody oferował odpowiedni pojazd. Odkąd jednak zmieniły się przepisy, osoby poszkodowane mogą również samodzielnie decydować o tym, jaki samochód oraz skąd będzie użytkował w ramach auta zastępczego. Coraz częściej to wypożyczalnie załatwiają wszystkie niezbędne dokumenty i udostępniają poszkodowanemu pojazd.

Auto zastępcze z wypożyczalni?

W sytuacji, kiedy zostanie uszkodzony ubezpieczony samochód, ubezpieczyciel ma obowiązek na czas naprawy dostarczyć właścicielowi pojazd zastępczy do codziennego poruszania się. W większości przypadków oferowali coś ze swojej floty, jednak teraz osoby poszkodowane mogą samodzielnie znaleźć auto, które spełnia ich oczekiwania i należy do tej samej klasy pojazdów, co te uszkodzone. Jeśli dojdzie do podpisania umowy, ubezpieczyciel musi dokonać rozliczenia z ubezpieczalnią, co jest dla niego korzystniejsze. Bezgotówkowe wypożyczenie pojazdu wymaga jedynie zgody najemcy i podpisu całej dokumentacji, dzięki czemu powierzy on w pełni sprawę reprezentantowi wypożyczalni.

O czym należy pamiętać biorąc auto zastępcze

Przede wszystkim trzeba się zorientować, czy wypożyczalnia samochodów w Bytomiu, Krakowie czy jakimkolwiek innym miejscu ma podpisane umowy z ubezpieczalnią – dzięki temu zdecydowanie szybciej można by załatwić wszystkie formalności dotyczące wynajmu auta. Po drugie trzeba wybrać samochód o podobnej klasie jak ten, który uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu, gdyż pojazd wypożyczony nie może być klasy wyższej. Warto też pamiętać, iż ubezpieczalnia nie może narzucić konkretnego modelu pojazdu, stawki wynajmu czy limitu kilometrów jakie można przebyć tylko dlatego, że samochód nie należy do niego – auto zastępcze z wypożyczalni nie powinno różnić się niczym od tego, które otrzymuje się bezpośrednio od nich. Jako ostatnie należy też wiedzieć, że czasami ubezpieczyciel może odmówić opłacenia auta zastępczego. Kiedy może sobie na to pozwolić? Na przykład wtedy, gdy jest się posiadaczem drugiego, podobnego samochodu, które można bez problemu wykorzystać do codziennej jazdy.

W wypadku samochodu zastępczego odbieranego od zewnętrznej firmy zajmującej się wypożyczaniem aut można także oczekiwać pokrycia ewentualnych kosztów dodatkowych przez ubezpieczalnie – na przykład może być do dostarczenie pojazdu na lawecie. Należy też oczekiwać w pełni bezgotówkowej transakcji, gdyż całość opłat powinna stać po stronie ubezpieczyciela.

Comments are closed.